Cukier – dla zębów wróg numer jeden!

W rozumieniu społecznym cukier nie jest zły. Od lat wyrobił sobie renomę produktu przyjemnego dla większości ludzi, a czasem mówi się, że osładza życie. Kampanie reklamowe promujące słodycze zapewniają, że właśnie słodkości najbardziej brakuje ludziom do szczęścia. Na reklamy nie ma mocnych – bywa, że najbardziej oporne osoby padają ofiarą intensywnych kampanii.

Dzieci i młodzież kochają cukier

Młode pokolenia są zakochane w cukrze (wikipedia.org/wiki/Cukier_spo%C5%BCywczy), a starsze – kompletnie od niego uzależnione. Obrazują to bardzo dobrze statystyki, z których wynika, że na jedną osobę w Polsce przypada aż pięćdziesiąt kilogramów cukru rocznie. O ile samodzielne przygotowywanie posiłków pozwala na kontrolowanie ich składu i decydowaniu o ewentualnej ilości cukru, to produkty spożywcze schodzące z linii produkcyjnej, nie pozwalają na żaden wybór, chyba że ktoś starannie przeanalizuje ich etykietę i zdecydowanie powie "nie". Nie jest jasne dlaczego producenci tak obficie sypią cukrem – widać to po produktach niskosłodzonych, w których na 100 g produktu przypada aż 43 g cukru. Takie proporcje są przykładowo w dżemach i w konfiturach, które w smaku są bardzo dobre, ale jednak zbyt słodkie.

Latem warto samodzielnie robić weki i wszelkiego rodzaju przetwory, gdyż żadna gospodyni domowa nie doda takiej ilości cukru co producent znanej lub mniej znanej marki. Problem nadużywania słodyczy bywał już wielokrotnie "na tapecie", ale w przypadku dzieci i młodzieży musiał być "zamiatany pod dywan". Nieświadomi szkodliwości cukru rodzice sprzeciwiali się zakazom nakładanym na ich dzieci. Wiele negatywnych komentarzy wywołał zakaz sprzedaży słodkości w sklepikach szkolnych. Podejście do tego tematu ze strony państwa było całkiem niezłe, ale wykonanie niezbyt poprawne – dzieci i młodzież bez żadnych ograniczeń mogą nabywać słodycze poza terenem szkoły.

Dentyści w  Częstochowie (dentysta-stomatolog.com/czestochowa,1.html) ubolewają nad stanem uzębienia najmłodszych osób, które jest tak agresywnie niszczone przez paciorkowca Streptococcus mutans. Podejmują się więc oni walki z próchnicą na każdym etapie jej występowania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>